МАСЛО ТИКВЕНО МАСЛО СТУДЕНО ПРЕСОВАНО (ТИКВЕНО ОЛИО) АГРОСЕЛПРОМ - 350 мл EXTRA VIRGIN
Арт.№: МАСЛО EXTRA VIRGIN ТИКВЕНО ОЛИО
Принтирай
1 от 1
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
ППЦ:
лв.
лв.
29.00
лв.
Валидност на промоцията
до
В наличност
Добави в любими
Твоите любими продукти Информация
МАСЛО ТИКВЕНО МАСЛО СТУДЕНО ПРЕСОВАНО (ТИКВЕНО ОЛИО) АГРОСЕЛПРОМ - 350 мл EXTRA VIRGIN
Нерафинирано и недезодорирано.
Произведено по древна японска рецепта, по механичен способ, чрез метод на първо студено пресоване.
Това великолепно и високо хранително масло е изготвено по най-нова витаминосъхраняваща технология от тиквени семена.
Отличено на конкурс през 2010 г. за качествена продукция на „100 най-добри продукта“ на Украйна.
Отличено на конкурс през 2012 г. за качествена продукция на „100 най-добри продукта“ на Украйна.
При производството на тиквено масло по метода на студеното пресоване не се прилага обработка на същото с основи и метод на екстракция, не се използва хексанова фракция, не се използват никакви химически добавки и оцветители. Неговите молекули се съхраняват „живи“ и естествени. Приготвеното по този способ масло притежава възможно най-ценните хранителни и лечебни свойства, в него се съхраняват всички необходими и полезни елементи и витамини, които много добре се усвояват от организма.
Click to enlarge image 171__.jpgClick to enlarge image 172__.jpgClick to enlarge image 173__.jpg
Приготвената с нерафинирани растителни масла храна, освен превъзходния вкус, също така е много полезна, тъй като не причинява затлъстявания. Такава храна помага за намаляване на излишното тегло. При направата на избор за нерафинирани растителни масла ние очистваме своя организъм, подобряваме състоянието на вътрешните органи, изглеждаме и се чувстваме значително по-добре.
Нерафинираните растителни масла, при тяхната ежедневна употреба, не само лекуват но и предотвратяват появата на много заболявания, причинени от нездравословната градска екология: склероза, затлъстяване, гастрит, импотенция и т.н. Затова вместо да приемаме скъпи лекарствени препарати с химически произход, които се продават в аптеките, или да използваме широко рекламираните, но неизвестно от какво приготвени биологически-активни добавки, по-добре да преминем на натурални нерафинирани растителни масла, произведени по метода на студеното пресоване, които носят в себе си лечебната сила на растенията.
Неслучайно най-популярното средство в народната медицина се явяват именно нерафинираните масла. А народната медицина, отличавайки се от официалната, затова е и добра, защото използва в своя арсенал изключително природни средства, които нямат противопоказания и странични ефекти.
Всички нерафинирани растителни масла, произведени по метода на студеното пресоване, притежават най-високи хранителни лечебни свойства, за разлика от рафинираните масла, които са получени по метода на екстракцията. При получаването на масло по метода на студеното пресоване се съхраняват максимум витамините, минералите и биологически-активните вещества, които определят разнообразните и уникални свойства на тези масла. За съжаление, в сегашно време основно се използват други способи за получаване на хранителни растителни масла – по метода на екстракцията. При този способ маслата имат много лошо качество, но при метода на екстракцията се получава по-голямо количество, за разлика от метода на студеното пресоване, и във връзка с това себестойността на екстракционното рафинирано масло всякога е по-ниска от нерафинираното. Поради това, за голямо съжаление, на рафтовете на супермаркетите много трудно се намират истински нерафинирани растителни масла получено по метода на студеното пресоване. В повечето случаи, това което виждаме на рафтовете са евтини екстракционни рафинирани растителни масла.
При по-дълго съхранение е допустима минимална естествена утайка.
Състав и полезни свойства на тиквеното масло
С какво толкова е ценно за организма на човека тиквеното масло?
За да отговорим на този въпрос трябва да разгледаме подробно полезния състав на този продукт. Безусловно основните съставки на дадения продукт се явяват мазнините, както и във всякакво растително масло, но маслото от тиквени семки се характеризира с високият процент на съдържание на ненаситени мастни киселини, последното действие на които за човешкия организъм са изключително полезни.
За разлика от мазнините от животински произход то не съдържа холестерин и освен това е богато на неутрални съставляващи, необходими за живота на хората мастни киселини и витамин Е. Особените фитостероли, които се съдържат в тиквеното масло имат позитивно влияние на простата и функцията на пикочния мехур. Най-новите изследвания на Техническия Университет Грац /Австрия /, документално са потвърдили уникално високия потенциал на съдържащите се антиоксиданти в това масло.
Мазнини:
Ненаситени – мастни киселини /повече от 80%: /ОМЕГА-3-/15%/ и ОМЕГА-6/18- 47 %,: ОМЕГА-9 / 18 – 40 %. Основно мононенаситените мастни киселини са налични в тиквеното масло – олеинова киселина, и в неголеми количества непревишаващи 0.5% от общото количество на мазнините, присъстват палмитолеинова, ейкозенова и ерукова мастни киселини.
Наситени мастни киселини: палмитинова /6 – 15 %/, стеаринова /около 7 %/, арахинова /по-малко от 0.8%/, лигноцеринова /по-малко от 0.5%/, бехенова /по-малко от 0.5% /, миристинова /по-малко от 0.2%/.
Полиненаситените мастни киселини ОМЕГА-3 и ОМЕГА-6, които се съдържат в тиквеното масло, повишават съпротивляемостта на организма към инфекциозни заболявания, благоприятстват извеждането на излишния холестерин от организма, прочистват кръвоносните съдове, разреждат кръвта, и по този начин предотвратяват образуването на кръвни съсиреци, които причиняват инсулти.
Витамини:
Витамин А
Витамини от групата В: вит. В1, вит. В2, вит. В3, вит. В4 /холин/, вит. В5, вит. В6, вит. В9.
Витамин С
Витамин Е
Витамин F
Витамин К
Витамин Р
Витамин РР
Витамин Т , Карнитин (L-Carnitine) . Ролята на този витамин в организма на човека е трудно да бъде оценена. Той спомага за извеждане на токсините от организма чрез бъбреците, транспортира молекулите на мастните киселини и спомага за превръщането на мазнините в енергия, спомага за съсирването на кръвта. Освен това витамин Т поддържа дейността на сърдечно-съдовата система, предпазва от развитие на заболявания на сърцето, понижава продължителността на пристъпите при стенокардия.
Също така в него се съдържат:
Каротиноиди
Лютеин
Зеаксантин
Пектини
Фосфолипиди
Флавоноиди
Фитостероли
Бета- ситостерол
Хлорофил
Микро и макро елементи: Тиквеното масло – това е съкровищница на минерали. В него присъстват 53 микро и макро елемента. Най-вече сред тях: желязо, калий, калций, манган, магнезий, мед, натрий, селен, фосфор, цинк и етерични масла
Благодарение на своя богат химически състав тиквеното масло се ползва със заслужена популярност, както в народната медицина, така и от специалистите – медици и козметици.
Фармакологичните и клиничните изследвания на учените са доказали следващите полезни свойства на тиквеното масло:
Повишава потенцията;
Нормализира дейността на дейността на простатната жлеза и предпазва от развитие на аденом;
Регулира функцията на репродуктивната система, нормализира сперматогенезата и овариалния цикъл;
Предпазва от развитие на възпалителни процеси на гениталиите;
Повишава устойчивостта на организма към инфекциозни заболявания;
Има противовъзпалително действие;
Стимулира имунитета на организма;
Понижава нивото на холестерина в кръвта;
Препоръчва се при атеросклероза и исхемична болест на сърцето;
Повишава еластичността на кръвоносните съдове;
Особено полезно при нарушаване на обмена на мазнините в организма;
Предпазва черния дроб и стимулира работата на стомашно – чревния тракт;
Предпазва образуването на камъни в жлъчката;
Стимулира филтрацията и отделителната филтрацията на бъбреците;
Притежава противоязвено и антисептично действие;
Защитава организма от вредното действие на свободните радикали и от преждевременно стареене;
Извежда токсичните вещества от организма;
Има противогъбично, противопаразитно и антихелминтно действие;
Подобрява състоянието на кожата;
Предпазва от слънчеви изгаряния и ускорява регенерацията на тъканите;
Спомага за възстановяването и ускорения ръст на косата и ноктите;
Помага да се избавите от акне, себорея и пърхот;
Съдържа голямо количество на биологически активни вещества: каротиноиди, токофероли / “създаващи потомство“ лат./ и др.;
Благодарение на високото съдържание на вит. А, особено се препоръчва при лечението на очни болести.
Тиквеното масло в борба с болестите.
Тиквеното масло – това е уникална природна аптечка, която съдържа огромно количество вещества, необходими за човешкия организъм. В какви случаи е необходимо да се приема това наистина безценно природно „злато“:
Сърдечно – съдова система
Ненаситените мастни киселини, вит. А, Е, Р и С, биофлавоноидите спомагат за укрепването на стените на кръвоносните съдове и възстановяването на тяхната еластичност, защитават кръвоносната система от пагубното въздействие на свободните радикали и предпазва от различни възпалителни процеси. Освен това ненаситените мастни киселини, фитостеролите, вит. Е, К, F, В3 и В6 и магнезия способстват за понижаването на лошия холестерин в кръвта и почистват стените на кръвоносните съдове от холестериновите плаки. Микро-елементите калий, калций, селен и магнезий регулират силата и ритъма на сърдечната пулсация.
Препоръчва се използването на тиквено масло при комплексна терапия на хипертония, атеросклероза, исхемична болест на сърцето, аритмия, инсулти и инфаркти. Тиквеното масло може да служи като ефективно и профилактично средство при сърдечно – съдови заболявания.
Хематопоетичната система
Витамините С и В, микроелементите желязо, цинк и мед са необходими на нашия организъм за процесите на синтез на кръвен протеин – хемоглобин. Препоръчва се редовното употребяване на тиквено масло в храната при анемия.
Храносмилателна система
В състава на тиквените семки влизат ненаситени мастни киселини, фосфолипиди, растителни флавоноиди, вит. А, Т и Е. В такъв комплекс те нормализират процеса на отделяне на жлъчен сок и подобряват неговия състав, способства за възстановяването на структурата на черния дроб, предпазва от мастна инфилтрация на черния дроб и развитието на възпалителни процеси както в черния дроб така и в жлъчните пътища и жлъчния мехур. Ненаситените мастни киселини, вит. А, Е, хлорофил, фосфолипидите и фитостероли в тиквеното масло имат противовъзпалително и ранозаздравяващо действие на стените на стомаха и червата, а вит. В1 нормализира киселинното ниво на стомашните сокове. Освен това, това масло притежава леко слабително действие. В народната медицина тиквеното масло се използва като глистогонно средство.
Препоръчва се използването на маслото от тиквени семки за комплексна терапия на следните заболявания на хранителната система: гастрит, езофагит, язва на стомаха и дванадесетопръстника, гастродуоденит, колит, ентероколит, запек, жлъчно – каменна болест, холецистит, холецистохолангит, мастна дистрофия на черния дроб, дискинезия на жлъчните пътища, хепатит, цироза на черния дроб.
Редовната употреба на тиквено масло в храната, може да служи като ефективно – профилактично средство за тези заболявания.
За мъжете
При редовната употреба тиквеното масло има благоприятно въздействие на пикочно – половата система при мъжете като цяло. То притежава противовъзпалително, бактерицидно, андрогенно, диуретично и противораково действие. При редовната употреба се подобрява сперматогенезата и ерекцията. Препоръчва се използването на масло от тиквени семки в състава на комплексна терапия и в профилактиката на аденома на простатната жлеза, еректилната дисфункция, простатит, заболявания на бъбреците, на пикочния мехур и уретрата, на мъжкото безплодие. Маслото от тиквени семки е изключително богат източник на цинк и селен – елементи особено необходими именно на мъжете при всяка възраст.
За жените
Тиквеното масло притежава противовъзпалително и ранозаздравяващо действие. При редовното използване този продукт е способен да смекчи негативното проявление на предменструалния синдром и подобрява общото състояние на жените в климактериума.
В състава на маслото от тиквени семки влизат комплекс от вит. В, Е и F, фитостероли, цинк, които оказват непосредствено влияние на хормоналния фонд.
Препоръчва се използването на тиквеното масло в състава на комплексна терапия при ерозия на маточната шийка, колпит, ендоцервицит и други гинекологични заболявания, безплодие при жените. Особено трябват да обърнат внимание на този продукт бременните жени. Тиквеното масло съдържа ненаситени мастни киселини, фосфолипиди, витамини и цял комплекс от минерали, които са необходими за пълноценното развитие на плода в утробата на майката. В следродовия период редовната употреба на тиквеното масло подобрява качеството на майчиното мляко, защитава както майката така и детето от различни инфекции.
За децата
Тиквеното масло може да се използва буквално от първите дни на живота на бебетата, разбира се не в храната. При грижата за бебетата то е божи дар. Тиквеното масло се използва при лечението им от обриви, ухапвания от насекоми, алергични зачервявания. В по-голяма възраст това масло помага да се обогати храната на децата с необходимите за растящия детски организъм вещества, а също така помага за заздравяването на охлузени колене.
Доказана е ползата от тиквено масло за органите на зрението. За никого не е тайна, че всеки втори ученик има проблем със зрението, но натоварването на зрителните органи съвсем не се намаляват. Съществена помощ може да окаже на вашето дете именно тиквеното масло – най-богатия натурален източник на необходимите за зрителните органи вещества. Тиквеното масло освен това повишава ефективното усвояване на калция който е необходим за ценното развитие на костната и хрущялната тъкани.
Заболявания на кожата
Тиквеното масло е използвано още от нашите далечни предци за лечение на кожни заболявания и при увреждане на кожната повърхност. Това масло притежава противовъзпалително, ранозаздравяващо, антисептично, противоалергично и леко обезболяващо действие. Препоръчва се използването на тиквено масло в комплексна терапия на диатеза, уртикария, хиперкератоза, акне, себорея, екзема, псориазис, херпес, изгаряния, рани от залежаване, порязвания.
Дихателна система
Тиквеното масло притежава противовъзпалително действие. Препоръчва се използването на това масло в комплексна терапия на възпалителните заболявания на дихателните органи: катари, бронхити, пневмонии. Използва се също при лечение на туберкулоза.
Имунитет
Тиквеното масло нормализира имунната система на организма.
ИЗПОЛЗВАНЕ НА ТИКВЕНОТО МАСЛО В КОЗМЕТИКАТА.
Полученото по технология на първо студено пресоване, масло от тиквени семки, успешно се използва в козметиката. По-долу ще разгледаме какъв ефект има този продукт върху кожата, косата и ноктите:
Активно овлажнява кожата;
Подхранва кожата и косата;
Омекотява кожата;
При редовна употреба, възстановява еластичността на кожата и изглажда бръчките;
При редовна употреба, укрепва подкожните капиляри, също така предотвратява появата на хематоми и разширени вени на кожата;
Способства почистването на кожата от мъртви клетки;
Има силно регенериращо действие;
Ефективно защитава кожата от преждевременно стареене;
Предпазва кожата от различни раздразнения и възпалителни процеси;
Активно се бори с алергичните реакции на кожата;
Предпазва устните от напукване;
Помага за нормалната работа на мастните жлези;
Предпазва кожата от слънчево изгаряне;
При редовна употреба, възстановява структурата и подобрява растежа на ноктите;
Укрепва косата, възстановява нейната структура и засилва нейния растеж.
За козметични цели, маслото от тиквено семе се използва при лечението на суха, нормална и комбинирана кожа. То превъзходно подхожда за чувствителна, раздразнена, лющеща се, груба и зряла кожа.
Най-достъпен начин за използване на този продукт е добавянето на няколко капки тиквено масло в готови козметични средства, непосредствено преди тяхната употреба. Това могат да бъдат подхранващи кремове, както за лицето, така и за ръцете, лосиони, маски, тоници, балсами за устни или за коса, шампоани и т.н.
В допълнение, маслото от тиквено семе се използва успешно за ароматерапия, като базово масло.
За козметични цели, тиквеното масло се използва и в чист вид. Затова, на предварително почистената кожа се нанася тънък слой от него. След 30-40 минути кожата трябва да се овлажни с хартиена салфетка и след това със същата салфетка се отстранява излишното масло. Тази процедура е подходяща за суха и старееща кожа. Маската трябва да се прави ежедневно.
Има и още един начин да използвате тиквеното масло в чист вид. Тази маска се препоръчва да се направи за защита на кожата от вредното въздействие на декоративната козметика. Памучна или марлена салфетка трябва да се намокри с топла вода (40-50 градуса) и да се изцеди, след което равномерно да се напои с масло от тиквени семки. Маската се поставя на лицето, след това се поставя топла кърпа и се държи половин час. Такава маска е достатъчно да се прави 2 пъти месечно. След такава маска, кожата става кадифено мека и еластична.
Същата маска е полезно да се прави и при мазна кожа. Само че трябва да се задържи около 10 минути, след което лицето трябва да се измие с хладка вода. Препоръчва се да се прави такава маска 2-3 пъти седмично. Тази маска нормализира работата на мастните жлези, подобрява външния вид на кожата и почиства порите. Явява се ефективно средство против акне.
Маслото от тиквени семки притежава силно регенериращо действие, следователно може да се използва за борба с различни увреждания по кожата (рани, порязвания, лющене на кожата, акне, натъртвания, изгаряния и т.н.). Необходимо е просто да се намаже увредената повърхност с това масло, като освен това се препоръчва да се приема вътрешно по 1 ч.л. масло, 2-3 пъти дневно, 1 час преди хранене.
При лечение на слънчеви изгаряния, маслото от тиквени семки се използва в последния етап. В този случай, тиквеното масло помага за предотвратяване на образуването на пигментни петна, причинени от изгарянето и съхраняване на равномерния тен на кожата. Затова, тиквеното масло е ефективно защитно средство от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи. Препоръчва се да се използва върху тялото при придобиване на тен.
Ако имате косопад, тиквеното масло ще ви окаже неоценима помощ. Втрийте чисто тиквено масло в корените на скалпа, в продължение на 30 минути, преди измиване. След това измийте косата с шампоан. Процедурата се повтаря 2- 3 пъти седмично.
За заздравяване, укрепване на косата и засилване на нейния растеж се препоръчва 1 път седмично да се втрива в корените на косата тиквено масло с масажиращи движения, с върха на пръстите. След това се поставя полиетиленова шапка и се задържа през цялата нощ. Сутринта косата се измива със шампоан. Тази маска превъзходно подхранва косата, като я прави блестяща и с копринена мекота. При използването на тази маска ще забравите за пърхот, сърбеж и цъфтяща коса.
Маслото от тиквени семки се използва и в качеството му на масажно средство, както в чист вид, така и в смес с етерични масла (на 20-30 мл тиквено масло се добавят 5-6 капки подходящото за вас етерично масло).
Разбира се, тиквеното масло се използва успешно и да приготвяне на домашни козметични препарати. Това, разбира се, изисква повече време, но ефектите от тази козметика са зашеметяващи. Ние предлагаме само няколко продукта, които вие може да приготвите самостоятелно, в домашни условия.
Подхранваща маска за лице.
1 с.л. каша от сварен фасул;
1 с.л. тиквено масло;
1 с.л. орехово масло;
1 с.л. лимонов сок (прясно изцеден)
Всички съставки се поставят в порцеланова купичка (неметална), разбиват се с миксер до равномерна смес. Сместа се нанася на предварително почистената кожа на лицето, шията и областта на деколтето. Държи се 25-30 минути и след това се измива, в началото с топла вода, а след това със студена.
Маска за мазна кожа.
1 с.л. пчелен мед;
1 с.л. овесено брашно;
6-8 капки тиквено масло.
Медът се поставя на водна баня, след което се охлажда до стайна температура. Всичките съставки се поставят в порцеланова купичка и старателно се размесват. Ако сместа е много гъста, в нея се добавя малко преварена вода. Маската се нанася на предварително почистената и подсушена кожа на лицето, задържа се 15-20 минути, след което се измива с хладка вода.
Подмладяваща маска за суха, нормална и комбинирана кожа.
10 г желатин;
50 мл студена вода;
1 с.л. тиквено масло;
1 яйчен жълтък.
Заливаме желатина с водата и го оставяме 1 час до набъбване, след което го загряваме на водна баня до пълното му разтваряне, а после го охлаждаме до стайна температура. Вливаме в желатиновата маса жълтъка и тиквеното масло и разбиваме с миксер до еднородна пяна. Нанасяме маската на предварително почистената кожа на лицето, шията и областта на деколтето и оставяме за 20 минути. Желателно е тези 20 минути просто да полежим със затворени очи и да починем от ежедневните дела. След това измиваме маската с топла вода и накрая изплакваме кожата със студена вода. Това е много важна част от процедурата. Тази маска способства обновяването на клетките, омекотява кожата, предотвратява възпалението, раздразнението и стареенето. Желателно е маската да се прави поне 1 път седмично.
Подхранваща маска за суха кожа.
2-3 с.л. картофено пюре;
1 с.л. сметана;
1 яйчен жълтък;
1 ч.л. тиквено масло.
Пригответе картофеното пюре (без сол). В още топлото пюре се добавя сметаната, жълтъка и тиквеното масло и старателно се смесват. Сместа трябва да бъде достатъчно течна, за да може добре да се нанесе на кожата, но не и много течна, за да не се разтече и топла, но не и гореща. Маската се нанася на предварително почистена кожа на лицето, шията и деколтето и се държи 20 минути. Желателно е тези 20 минути да бъдете легнали и спокойни. След това маската се измива, в началото с топла вода, след което се изплаква със студена вода. Тази маска прави кожата кадифено мека и еластична. Препоръчва се да се прави 1-2 пъти седмично.
Масажна смес.
1 с.л. тиквено масло;
1 с.л. лешниково масло;
2 с.л. облепихово масло;
2 с.л. масло от репей.
Смесете маслата и с леки масажни движения разпределете по участъците на тялото. Такъв масаж ще успокои вашата нервна система, ще омекоти кожата ви и ще ви доведе до приятно разтоварващо състояние.
Масажна торбичка за къпане.
1 с.л. тиквено масло;
1 с.л. лешниково масло;
1- 1,5 чаша овесени трици;
10 капки етерични масла от лавандула и маточина.
Направете торбичка от марля, изсипете в нея овесените трици върху тях добавете останалите компоненти. Тази чудо-торбичка напълно може да замени вашата гъба за къпане. По време на къпането има и масажен ефект, а с такъв масаж вашата кожа ще придобие еластичност и нежен вид. Чрез нея вие постигате и ефект на пилинг.
Маска за суха кожа на ръцете.
1 с.л. тиквено масло;
1 ч.л. облепихово масло;
10 капки етерично масло от портокал.
Смесете компонентите и сместа се втрива в ръцете сутрин и вечер. Неабсорбираната смес трябва да се отстрани със салфетка.
Нерафинирано и недезодорирано.
Произведено по древна японска рецепта, по механичен способ, чрез метод на първо студено пресоване.
Това великолепно и високо хранително масло е изготвено по най-нова витаминосъхраняваща технология от тиквени семена.
Отличено на конкурс през 2010 г. за качествена продукция на „100 най-добри продукта“ на Украйна.
Отличено на конкурс през 2012 г. за качествена продукция на „100 най-добри продукта“ на Украйна.
При производството на тиквено масло по метода на студеното пресоване не се прилага обработка на същото с основи и метод на екстракция, не се използва хексанова фракция, не се използват никакви химически добавки и оцветители. Неговите молекули се съхраняват „живи“ и естествени. Приготвеното по този способ масло притежава възможно най-ценните хранителни и лечебни свойства, в него се съхраняват всички необходими и полезни елементи и витамини, които много добре се усвояват от организма.
Click to enlarge image 171__.jpgClick to enlarge image 172__.jpgClick to enlarge image 173__.jpg
Приготвената с нерафинирани растителни масла храна, освен превъзходния вкус, също така е много полезна, тъй като не причинява затлъстявания. Такава храна помага за намаляване на излишното тегло. При направата на избор за нерафинирани растителни масла ние очистваме своя организъм, подобряваме състоянието на вътрешните органи, изглеждаме и се чувстваме значително по-добре.
Нерафинираните растителни масла, при тяхната ежедневна употреба, не само лекуват но и предотвратяват появата на много заболявания, причинени от нездравословната градска екология: склероза, затлъстяване, гастрит, импотенция и т.н. Затова вместо да приемаме скъпи лекарствени препарати с химически произход, които се продават в аптеките, или да използваме широко рекламираните, но неизвестно от какво приготвени биологически-активни добавки, по-добре да преминем на натурални нерафинирани растителни масла, произведени по метода на студеното пресоване, които носят в себе си лечебната сила на растенията.
Неслучайно най-популярното средство в народната медицина се явяват именно нерафинираните масла. А народната медицина, отличавайки се от официалната, затова е и добра, защото използва в своя арсенал изключително природни средства, които нямат противопоказания и странични ефекти.
Всички нерафинирани растителни масла, произведени по метода на студеното пресоване, притежават най-високи хранителни лечебни свойства, за разлика от рафинираните масла, които са получени по метода на екстракцията. При получаването на масло по метода на студеното пресоване се съхраняват максимум витамините, минералите и биологически-активните вещества, които определят разнообразните и уникални свойства на тези масла. За съжаление, в сегашно време основно се използват други способи за получаване на хранителни растителни масла – по метода на екстракцията. При този способ маслата имат много лошо качество, но при метода на екстракцията се получава по-голямо количество, за разлика от метода на студеното пресоване, и във връзка с това себестойността на екстракционното рафинирано масло всякога е по-ниска от нерафинираното. Поради това, за голямо съжаление, на рафтовете на супермаркетите много трудно се намират истински нерафинирани растителни масла получено по метода на студеното пресоване. В повечето случаи, това което виждаме на рафтовете са евтини екстракционни рафинирани растителни масла.
При по-дълго съхранение е допустима минимална естествена утайка.
Състав и полезни свойства на тиквеното масло
С какво толкова е ценно за организма на човека тиквеното масло?
За да отговорим на този въпрос трябва да разгледаме подробно полезния състав на този продукт. Безусловно основните съставки на дадения продукт се явяват мазнините, както и във всякакво растително масло, но маслото от тиквени семки се характеризира с високият процент на съдържание на ненаситени мастни киселини, последното действие на които за човешкия организъм са изключително полезни.
За разлика от мазнините от животински произход то не съдържа холестерин и освен това е богато на неутрални съставляващи, необходими за живота на хората мастни киселини и витамин Е. Особените фитостероли, които се съдържат в тиквеното масло имат позитивно влияние на простата и функцията на пикочния мехур. Най-новите изследвания на Техническия Университет Грац /Австрия /, документално са потвърдили уникално високия потенциал на съдържащите се антиоксиданти в това масло.
Мазнини:
Ненаситени – мастни киселини /повече от 80%: /ОМЕГА-3-/15%/ и ОМЕГА-6/18- 47 %,: ОМЕГА-9 / 18 – 40 %. Основно мононенаситените мастни киселини са налични в тиквеното масло – олеинова киселина, и в неголеми количества непревишаващи 0.5% от общото количество на мазнините, присъстват палмитолеинова, ейкозенова и ерукова мастни киселини.
Наситени мастни киселини: палмитинова /6 – 15 %/, стеаринова /около 7 %/, арахинова /по-малко от 0.8%/, лигноцеринова /по-малко от 0.5%/, бехенова /по-малко от 0.5% /, миристинова /по-малко от 0.2%/.
Полиненаситените мастни киселини ОМЕГА-3 и ОМЕГА-6, които се съдържат в тиквеното масло, повишават съпротивляемостта на организма към инфекциозни заболявания, благоприятстват извеждането на излишния холестерин от организма, прочистват кръвоносните съдове, разреждат кръвта, и по този начин предотвратяват образуването на кръвни съсиреци, които причиняват инсулти.
Витамини:
Витамин А
Витамини от групата В: вит. В1, вит. В2, вит. В3, вит. В4 /холин/, вит. В5, вит. В6, вит. В9.
Витамин С
Витамин Е
Витамин F
Витамин К
Витамин Р
Витамин РР
Витамин Т , Карнитин (L-Carnitine) . Ролята на този витамин в организма на човека е трудно да бъде оценена. Той спомага за извеждане на токсините от организма чрез бъбреците, транспортира молекулите на мастните киселини и спомага за превръщането на мазнините в енергия, спомага за съсирването на кръвта. Освен това витамин Т поддържа дейността на сърдечно-съдовата система, предпазва от развитие на заболявания на сърцето, понижава продължителността на пристъпите при стенокардия.
Също така в него се съдържат:
Каротиноиди
Лютеин
Зеаксантин
Пектини
Фосфолипиди
Флавоноиди
Фитостероли
Бета- ситостерол
Хлорофил
Микро и макро елементи: Тиквеното масло – това е съкровищница на минерали. В него присъстват 53 микро и макро елемента. Най-вече сред тях: желязо, калий, калций, манган, магнезий, мед, натрий, селен, фосфор, цинк и етерични масла
Благодарение на своя богат химически състав тиквеното масло се ползва със заслужена популярност, както в народната медицина, така и от специалистите – медици и козметици.
Фармакологичните и клиничните изследвания на учените са доказали следващите полезни свойства на тиквеното масло:
Повишава потенцията;
Нормализира дейността на дейността на простатната жлеза и предпазва от развитие на аденом;
Регулира функцията на репродуктивната система, нормализира сперматогенезата и овариалния цикъл;
Предпазва от развитие на възпалителни процеси на гениталиите;
Повишава устойчивостта на организма към инфекциозни заболявания;
Има противовъзпалително действие;
Стимулира имунитета на организма;
Понижава нивото на холестерина в кръвта;
Препоръчва се при атеросклероза и исхемична болест на сърцето;
Повишава еластичността на кръвоносните съдове;
Особено полезно при нарушаване на обмена на мазнините в организма;
Предпазва черния дроб и стимулира работата на стомашно – чревния тракт;
Предпазва образуването на камъни в жлъчката;
Стимулира филтрацията и отделителната филтрацията на бъбреците;
Притежава противоязвено и антисептично действие;
Защитава организма от вредното действие на свободните радикали и от преждевременно стареене;
Извежда токсичните вещества от организма;
Има противогъбично, противопаразитно и антихелминтно действие;
Подобрява състоянието на кожата;
Предпазва от слънчеви изгаряния и ускорява регенерацията на тъканите;
Спомага за възстановяването и ускорения ръст на косата и ноктите;
Помага да се избавите от акне, себорея и пърхот;
Съдържа голямо количество на биологически активни вещества: каротиноиди, токофероли / “създаващи потомство“ лат./ и др.;
Благодарение на високото съдържание на вит. А, особено се препоръчва при лечението на очни болести.
Тиквеното масло в борба с болестите.
Тиквеното масло – това е уникална природна аптечка, която съдържа огромно количество вещества, необходими за човешкия организъм. В какви случаи е необходимо да се приема това наистина безценно природно „злато“:
Сърдечно – съдова система
Ненаситените мастни киселини, вит. А, Е, Р и С, биофлавоноидите спомагат за укрепването на стените на кръвоносните съдове и възстановяването на тяхната еластичност, защитават кръвоносната система от пагубното въздействие на свободните радикали и предпазва от различни възпалителни процеси. Освен това ненаситените мастни киселини, фитостеролите, вит. Е, К, F, В3 и В6 и магнезия способстват за понижаването на лошия холестерин в кръвта и почистват стените на кръвоносните съдове от холестериновите плаки. Микро-елементите калий, калций, селен и магнезий регулират силата и ритъма на сърдечната пулсация.
Препоръчва се използването на тиквено масло при комплексна терапия на хипертония, атеросклероза, исхемична болест на сърцето, аритмия, инсулти и инфаркти. Тиквеното масло може да служи като ефективно и профилактично средство при сърдечно – съдови заболявания.
Хематопоетичната система
Витамините С и В, микроелементите желязо, цинк и мед са необходими на нашия организъм за процесите на синтез на кръвен протеин – хемоглобин. Препоръчва се редовното употребяване на тиквено масло в храната при анемия.
Храносмилателна система
В състава на тиквените семки влизат ненаситени мастни киселини, фосфолипиди, растителни флавоноиди, вит. А, Т и Е. В такъв комплекс те нормализират процеса на отделяне на жлъчен сок и подобряват неговия състав, способства за възстановяването на структурата на черния дроб, предпазва от мастна инфилтрация на черния дроб и развитието на възпалителни процеси както в черния дроб така и в жлъчните пътища и жлъчния мехур. Ненаситените мастни киселини, вит. А, Е, хлорофил, фосфолипидите и фитостероли в тиквеното масло имат противовъзпалително и ранозаздравяващо действие на стените на стомаха и червата, а вит. В1 нормализира киселинното ниво на стомашните сокове. Освен това, това масло притежава леко слабително действие. В народната медицина тиквеното масло се използва като глистогонно средство.
Препоръчва се използването на маслото от тиквени семки за комплексна терапия на следните заболявания на хранителната система: гастрит, езофагит, язва на стомаха и дванадесетопръстника, гастродуоденит, колит, ентероколит, запек, жлъчно – каменна болест, холецистит, холецистохолангит, мастна дистрофия на черния дроб, дискинезия на жлъчните пътища, хепатит, цироза на черния дроб.
Редовната употреба на тиквено масло в храната, може да служи като ефективно – профилактично средство за тези заболявания.
За мъжете
При редовната употреба тиквеното масло има благоприятно въздействие на пикочно – половата система при мъжете като цяло. То притежава противовъзпалително, бактерицидно, андрогенно, диуретично и противораково действие. При редовната употреба се подобрява сперматогенезата и ерекцията. Препоръчва се използването на масло от тиквени семки в състава на комплексна терапия и в профилактиката на аденома на простатната жлеза, еректилната дисфункция, простатит, заболявания на бъбреците, на пикочния мехур и уретрата, на мъжкото безплодие. Маслото от тиквени семки е изключително богат източник на цинк и селен – елементи особено необходими именно на мъжете при всяка възраст.
За жените
Тиквеното масло притежава противовъзпалително и ранозаздравяващо действие. При редовното използване този продукт е способен да смекчи негативното проявление на предменструалния синдром и подобрява общото състояние на жените в климактериума.
В състава на маслото от тиквени семки влизат комплекс от вит. В, Е и F, фитостероли, цинк, които оказват непосредствено влияние на хормоналния фонд.
Препоръчва се използването на тиквеното масло в състава на комплексна терапия при ерозия на маточната шийка, колпит, ендоцервицит и други гинекологични заболявания, безплодие при жените. Особено трябват да обърнат внимание на този продукт бременните жени. Тиквеното масло съдържа ненаситени мастни киселини, фосфолипиди, витамини и цял комплекс от минерали, които са необходими за пълноценното развитие на плода в утробата на майката. В следродовия период редовната употреба на тиквеното масло подобрява качеството на майчиното мляко, защитава както майката така и детето от различни инфекции.
За децата
Тиквеното масло може да се използва буквално от първите дни на живота на бебетата, разбира се не в храната. При грижата за бебетата то е божи дар. Тиквеното масло се използва при лечението им от обриви, ухапвания от насекоми, алергични зачервявания. В по-голяма възраст това масло помага да се обогати храната на децата с необходимите за растящия детски организъм вещества, а също така помага за заздравяването на охлузени колене.
Доказана е ползата от тиквено масло за органите на зрението. За никого не е тайна, че всеки втори ученик има проблем със зрението, но натоварването на зрителните органи съвсем не се намаляват. Съществена помощ може да окаже на вашето дете именно тиквеното масло – най-богатия натурален източник на необходимите за зрителните органи вещества. Тиквеното масло освен това повишава ефективното усвояване на калция който е необходим за ценното развитие на костната и хрущялната тъкани.
Заболявания на кожата
Тиквеното масло е използвано още от нашите далечни предци за лечение на кожни заболявания и при увреждане на кожната повърхност. Това масло притежава противовъзпалително, ранозаздравяващо, антисептично, противоалергично и леко обезболяващо действие. Препоръчва се използването на тиквено масло в комплексна терапия на диатеза, уртикария, хиперкератоза, акне, себорея, екзема, псориазис, херпес, изгаряния, рани от залежаване, порязвания.
Дихателна система
Тиквеното масло притежава противовъзпалително действие. Препоръчва се използването на това масло в комплексна терапия на възпалителните заболявания на дихателните органи: катари, бронхити, пневмонии. Използва се също при лечение на туберкулоза.
Имунитет
Тиквеното масло нормализира имунната система на организма.
ИЗПОЛЗВАНЕ НА ТИКВЕНОТО МАСЛО В КОЗМЕТИКАТА.
Полученото по технология на първо студено пресоване, масло от тиквени семки, успешно се използва в козметиката. По-долу ще разгледаме какъв ефект има този продукт върху кожата, косата и ноктите:
Активно овлажнява кожата;
Подхранва кожата и косата;
Омекотява кожата;
При редовна употреба, възстановява еластичността на кожата и изглажда бръчките;
При редовна употреба, укрепва подкожните капиляри, също така предотвратява появата на хематоми и разширени вени на кожата;
Способства почистването на кожата от мъртви клетки;
Има силно регенериращо действие;
Ефективно защитава кожата от преждевременно стареене;
Предпазва кожата от различни раздразнения и възпалителни процеси;
Активно се бори с алергичните реакции на кожата;
Предпазва устните от напукване;
Помага за нормалната работа на мастните жлези;
Предпазва кожата от слънчево изгаряне;
При редовна употреба, възстановява структурата и подобрява растежа на ноктите;
Укрепва косата, възстановява нейната структура и засилва нейния растеж.
За козметични цели, маслото от тиквено семе се използва при лечението на суха, нормална и комбинирана кожа. То превъзходно подхожда за чувствителна, раздразнена, лющеща се, груба и зряла кожа.
Най-достъпен начин за използване на този продукт е добавянето на няколко капки тиквено масло в готови козметични средства, непосредствено преди тяхната употреба. Това могат да бъдат подхранващи кремове, както за лицето, така и за ръцете, лосиони, маски, тоници, балсами за устни или за коса, шампоани и т.н.
В допълнение, маслото от тиквено семе се използва успешно за ароматерапия, като базово масло.
За козметични цели, тиквеното масло се използва и в чист вид. Затова, на предварително почистената кожа се нанася тънък слой от него. След 30-40 минути кожата трябва да се овлажни с хартиена салфетка и след това със същата салфетка се отстранява излишното масло. Тази процедура е подходяща за суха и старееща кожа. Маската трябва да се прави ежедневно.
Има и още един начин да използвате тиквеното масло в чист вид. Тази маска се препоръчва да се направи за защита на кожата от вредното въздействие на декоративната козметика. Памучна или марлена салфетка трябва да се намокри с топла вода (40-50 градуса) и да се изцеди, след което равномерно да се напои с масло от тиквени семки. Маската се поставя на лицето, след това се поставя топла кърпа и се държи половин час. Такава маска е достатъчно да се прави 2 пъти месечно. След такава маска, кожата става кадифено мека и еластична.
Същата маска е полезно да се прави и при мазна кожа. Само че трябва да се задържи около 10 минути, след което лицето трябва да се измие с хладка вода. Препоръчва се да се прави такава маска 2-3 пъти седмично. Тази маска нормализира работата на мастните жлези, подобрява външния вид на кожата и почиства порите. Явява се ефективно средство против акне.
Маслото от тиквени семки притежава силно регенериращо действие, следователно може да се използва за борба с различни увреждания по кожата (рани, порязвания, лющене на кожата, акне, натъртвания, изгаряния и т.н.). Необходимо е просто да се намаже увредената повърхност с това масло, като освен това се препоръчва да се приема вътрешно по 1 ч.л. масло, 2-3 пъти дневно, 1 час преди хранене.
При лечение на слънчеви изгаряния, маслото от тиквени семки се използва в последния етап. В този случай, тиквеното масло помага за предотвратяване на образуването на пигментни петна, причинени от изгарянето и съхраняване на равномерния тен на кожата. Затова, тиквеното масло е ефективно защитно средство от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи. Препоръчва се да се използва върху тялото при придобиване на тен.
Ако имате косопад, тиквеното масло ще ви окаже неоценима помощ. Втрийте чисто тиквено масло в корените на скалпа, в продължение на 30 минути, преди измиване. След това измийте косата с шампоан. Процедурата се повтаря 2- 3 пъти седмично.
За заздравяване, укрепване на косата и засилване на нейния растеж се препоръчва 1 път седмично да се втрива в корените на косата тиквено масло с масажиращи движения, с върха на пръстите. След това се поставя полиетиленова шапка и се задържа през цялата нощ. Сутринта косата се измива със шампоан. Тази маска превъзходно подхранва косата, като я прави блестяща и с копринена мекота. При използването на тази маска ще забравите за пърхот, сърбеж и цъфтяща коса.
Маслото от тиквени семки се използва и в качеството му на масажно средство, както в чист вид, така и в смес с етерични масла (на 20-30 мл тиквено масло се добавят 5-6 капки подходящото за вас етерично масло).
Разбира се, тиквеното масло се използва успешно и да приготвяне на домашни козметични препарати. Това, разбира се, изисква повече време, но ефектите от тази козметика са зашеметяващи. Ние предлагаме само няколко продукта, които вие може да приготвите самостоятелно, в домашни условия.
Подхранваща маска за лице.
1 с.л. каша от сварен фасул;
1 с.л. тиквено масло;
1 с.л. орехово масло;
1 с.л. лимонов сок (прясно изцеден)
Всички съставки се поставят в порцеланова купичка (неметална), разбиват се с миксер до равномерна смес. Сместа се нанася на предварително почистената кожа на лицето, шията и областта на деколтето. Държи се 25-30 минути и след това се измива, в началото с топла вода, а след това със студена.
Маска за мазна кожа.
1 с.л. пчелен мед;
1 с.л. овесено брашно;
6-8 капки тиквено масло.
Медът се поставя на водна баня, след което се охлажда до стайна температура. Всичките съставки се поставят в порцеланова купичка и старателно се размесват. Ако сместа е много гъста, в нея се добавя малко преварена вода. Маската се нанася на предварително почистената и подсушена кожа на лицето, задържа се 15-20 минути, след което се измива с хладка вода.
Подмладяваща маска за суха, нормална и комбинирана кожа.
10 г желатин;
50 мл студена вода;
1 с.л. тиквено масло;
1 яйчен жълтък.
Заливаме желатина с водата и го оставяме 1 час до набъбване, след което го загряваме на водна баня до пълното му разтваряне, а после го охлаждаме до стайна температура. Вливаме в желатиновата маса жълтъка и тиквеното масло и разбиваме с миксер до еднородна пяна. Нанасяме маската на предварително почистената кожа на лицето, шията и областта на деколтето и оставяме за 20 минути. Желателно е тези 20 минути просто да полежим със затворени очи и да починем от ежедневните дела. След това измиваме маската с топла вода и накрая изплакваме кожата със студена вода. Това е много важна част от процедурата. Тази маска способства обновяването на клетките, омекотява кожата, предотвратява възпалението, раздразнението и стареенето. Желателно е маската да се прави поне 1 път седмично.
Подхранваща маска за суха кожа.
2-3 с.л. картофено пюре;
1 с.л. сметана;
1 яйчен жълтък;
1 ч.л. тиквено масло.
Пригответе картофеното пюре (без сол). В още топлото пюре се добавя сметаната, жълтъка и тиквеното масло и старателно се смесват. Сместа трябва да бъде достатъчно течна, за да може добре да се нанесе на кожата, но не и много течна, за да не се разтече и топла, но не и гореща. Маската се нанася на предварително почистена кожа на лицето, шията и деколтето и се държи 20 минути. Желателно е тези 20 минути да бъдете легнали и спокойни. След това маската се измива, в началото с топла вода, след което се изплаква със студена вода. Тази маска прави кожата кадифено мека и еластична. Препоръчва се да се прави 1-2 пъти седмично.
Масажна смес.
1 с.л. тиквено масло;
1 с.л. лешниково масло;
2 с.л. облепихово масло;
2 с.л. масло от репей.
Смесете маслата и с леки масажни движения разпределете по участъците на тялото. Такъв масаж ще успокои вашата нервна система, ще омекоти кожата ви и ще ви доведе до приятно разтоварващо състояние.
Масажна торбичка за къпане.
1 с.л. тиквено масло;
1 с.л. лешниково масло;
1- 1,5 чаша овесени трици;
10 капки етерични масла от лавандула и маточина.
Направете торбичка от марля, изсипете в нея овесените трици върху тях добавете останалите компоненти. Тази чудо-торбичка напълно може да замени вашата гъба за къпане. По време на къпането има и масажен ефект, а с такъв масаж вашата кожа ще придобие еластичност и нежен вид. Чрез нея вие постигате и ефект на пилинг.
Маска за суха кожа на ръцете.
1 с.л. тиквено масло;
1 ч.л. облепихово масло;
10 капки етерично масло от портокал.
Смесете компонентите и сместа се втрива в ръцете сутрин и вечер. Неабсорбираната смес трябва да се отстрани със салфетка.